Szervezeti felépítés

Szervezeti felépítés

A Collegium szervezete a kurátorból, az igazgatóból, a Kuratóriumból, a tanári karból, a Hallgatói Önkormányzatból, a szakmai műhelyekből és a gondnokságból áll – ezekről az alábbiakban tudhatsz meg többet.

Igazgató

A Collegium vezetője; többek között képviseli a Collegiumot az egyetemen belül, együttműködik a többi szervezeti egységgel, és a legtöbb ügyben döntést hoz. Megválasztása pályázati úton történik, amelyet a hallgatók és a tanárok külön-külön véleményeznek, majd egy közös tanács (a Kuratórium) javasolja a rektornak a kinevezést.

Collegiumi Hallgatói Önkormányzat (CHÖK)

Tagja minden collegista. Ennek két fő szervezete van:

Közgyűlés

A CHÖK döntéshozó szerve; szemeszterenként legalább egyszer hívjuk össze, de ha szükséges, többször is. Itt lehet szabályzatmódosításra javaslatot tenni, és itt szavazzuk meg a Választmány tagjait. Az üléseken értesülnek a collegisták a Collegium működéséről, az aktuális problémákról és a hosszabb távú tervekről.

Választmány

A hallgatói képviselet; ők szervezik a collegiumi diákéletet, a programokat. A Választmánynak 4 bizottsága van (Kommunikációs Bizottság, Közösségi Bizottság, Kulturális Bizottság és Sportbizottság), amelyeket a választmányi elnök fog össze. Munkáját a szakmai és a gazdasági alelnök segíti; rajtuk kívül a 4 bizottság elnöke tagja még a Választmánynak. A választmányi tagokat (elnök, alelnökök, bizottsági elnökök) a Közgyűlés (tehát a Collegium tagsága) választja, de a bizottságok munkájában bárki részt vehet a félév során.

Műhelyek

Egy műhely általában az azonos/hasonló szakon tanuló hallgatók csoportját jelenti (de néha vannak collegisták a szakuktól eltérő műhelyekben is), kiegészülve egy (vagy több) műhelyvezető tanárral. Elsőre bonyolultnak hangozhat, de valójában nem az: ez egyszerűen a szakmai munka fő színtere, a műhelyórákkal (kicsit olyan a működés, mint egy osztályé). Egy műhely félévente legalább egyszer műhelygyűlést tart, és szabadidős, csapatépítő műhelyprogramokra is sor szokott kerülni.

Műhelyvezető

Az a tanár, aki a műhely szakmai tevékenységéért felel; többnyire műhelyórákat is tart. Sokszor az egyetem neves oktatóiról van szó.

Műhelytitkár

A műhelytitkárt a műhely tagjai maguk közül választják. Ő szervezi a műhelyprogramokat, tartja a kapcsolatot a műhelytagokkal és -tanárokkal, illetve képviseli a műhelyt a Collegium megfelelő fórumain (pl. a műhelytitkári fórumon).

Gondnokság

Az épülettel kapcsolatos ügyeket (bentlakás, felszerelés stb.) irányítja.

Tanári kar

A műhelytanárok értekezlete. Itt tesznek többek között javaslatot a jelentkezők felvételére és a státuszmegvonásra, amelyről az igazgató dönt.

Kuratórium

A Collegiumot hosszú távon érintő ügyeket tárgyaló szerv. Három diák- és három tanártagja van (akiket a Közgyűlés, illetve a Tanári Kar delegál); valamint egy elnök, akit a többi hat tag választ meg. Itt módosítják a fontosabb szabályzatokat, és itt szervezik az igazgató megválasztását is.