
Történész műhely
Történész műhely
Történész műhely
1984-ben alapított műhelyünk a történelemtudomány és az ahhoz kapcsolódó tudományszakok — úgymint a művészettörténet, a régészettudomány, a néprajztudomány, a levéltártudomány és a történeti muzeológia — területén végez oktatói és kutatómunkát. Kurzusaink és szakmai programjaink szervesen kiegészítik a műhelytagok egyetemi curriculumát: műhelyszemináriumainkon és a havi rendszerességgel tartott műhelyelőadásokon az ELTE oktatói és meghívott külső előadók segítségével igyekszünk tovább mélyíteni tagjainknak a rendes egyetemi tanulmányaik során elsajátított ismereteit. Támogatjuk és ösztönözzük tagjaink önálló kutatásait és tudományos diákköri munkáját, publikációs lehetőséget biztosítunk számukra a collegiumi konferenciákon, illetve kiadványokban.
Szívesen látjuk tagjaink sorában az ELTE valamennyi történelem, művészettörténet, régészet, néprajz, levéltár vagy történeti muzeológia szakos hallgatóját, aki kedvet és elhivatottságot érez ahhoz, hogy szakkollégiumi keretek között, valódi műhelymunkában is részt vállalva, de önálló kutatásokat is végezve készüljön fel tanári vagy kutatói pályájára.
A műhelyszabályzat itt érhető el.
MŰHELYVEZETŐ:
Fazekas István
Dr. Fazekas István, MTA doktora
habilitált egyetemi docens,
ELTE BTK Kora Újkori Történeti Tanszék
kutatási terület: kora újkori magyar katolikus egyháztörténet (katolikus megújulás), kora újkori társadalomtörténet és hivataltörténet
MŰHELYVEZETŐ-HELYETTES:
Ternovácz Bálint

Dr. Ternovácz Bálint PhD
főlevéltáros, Budapest Főváros Levéltára
tudományos munkatárs, ELTE BTK Kora Újkori Tanszék
kutatási területe: középkori Észak-Balkán története (különösen az egyháztörténete), jezsuita iskoláztatás a kora újkori Nyugat-Magyarországon
GRADUÁLIS TAGJAINK

Csepregi Janka Júlia vagyok, Ürömön nőttem fel, de már gyermekkorom óta minden tevékenységem Budapesthez köt. 2019-ben érettségiztem a 13. kerületi Berzsenyi Dániel Gimnázium speciális matematika szakán. Egy berlini önkéntes év után 2020. szeptemberében kezdtem meg tanulmányaimat az ELTE történelem szakán. Az Eötvös Collegium Történész Műhelyének tagja vagyok, ahol mindenekelőtt támogatást kaphatok kutatói tevékenységem elkezdéséhez. Érdeklődésem elsősorban Közép-Kelet-Európa 19-20. századi történelme felé irányul.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának hatodéves hallgatója vagyok angol-történelem osztatlan tanári szakon. Emellett tagja vagyok az Eötvös József Collegium Történész és Angol-Amerikai műhelyeinek is, melyek nagymértékben támogatják szakmai munkámat. Kutatási területem a 14–16. századi angol kultúr- és mentalitástörténet. Ezen belül pedig a városi ünnepségekkel foglalkozom.

Erdélyi Kamilla vagyok, 2019 óta az ELTE BTK történelem alapszakos hallgatója és az Eötvös Collegium Történész műhelyének tagja. Mindig is érdekelt a történelem, a gimnáziumi éveim alatt pedig betekintést tudtam nyerni a tantárgy mögötti tudományosság rejtelmeibe. Történelemversenyeken és közösségi projektfeladatokon keresztül volt alkalmam behatóbban foglalkozni különböző korszakokkal eltérő megközelítésekből, ezeknek az élményeknek köszönhetően vezetett végül utam az egyetem és a Collegium felé. Számomra a műhely tevékenységével, illetve szellemi és baráti közösségével a biztos támogató hátteret jelenti, ami segítheti ezen az izgalmas és kihívásokkal teli pályán a boldogulást mindenki számára. Noha érdeklődési körömet szerteágazónak mondanám, fókuszában a társadalom- és kultúrtörténet, illetve az eszmék és a nemek története áll. Ezek szellemében keresem az engem foglalkoztató kérdéseket és kutatási lehetőségeket.

Erdélyszky-Kiss Kevin vagyok másodéves történelem szakos hallgató. Budapesten születtem 2000-ben, a Békásmegyeri Veres Péter Gimnáziumban érettségiztem, majd onnan felvételiztem az ELTE BTK-ra 2019-ben, 2020-tól pedig az Eötvös József Collegium Történész műhelyének is a tagja vagyok. Elsődleges érdeklődési területem az ókor történet.

Fábián Erik vagyok, negyedéves fizika-történelem tanárszakos hallgató. 2017-ben végeztem a szolnoki Verseghy Ferenc Gimnáziumban. A Történész Műhely tagjaként lehetőségem van az egyetemi órákat kiegészítő, szakmai vagy módszertanos kurzusokat látogatni, illetve gyakorló történelemtanárok tapasztalatait megismerni. A műhely egy jó szakmai közösség, nemrég elkezdett, a tanácsköztársaság vasútpolitikáját vizsgáló kutatásomhoz idősebb műhelytársaimtól is kaptam tanácsokat

Góczon Tamás vagyok, 1998-ban születtem Kecskeméten. Az ottani Református Gimnázium diákjaként érettségiztem. 2017-ben felvételt nyertem az Eötvös Loránd Tudományegyetemre, történelem alapszakra, valamint az Eötvös József Collegium Történész Műhelyébe. Jelenleg mesterszakon tanulok az ókortörténeti specializáció hallgatójaként. Érdeklődésem középpontjában a római köztársaság válságának korszaka áll.

Göncz Zsófi vagyok Budapestről. A Deák Téri Evangélikus Gimnáziumban érettségiztem, most pedig az ELTE-n tanulok harmadéves történelem-földrajz tanárszakosként. A Collegiumba az elmúlt nyáron felvételiztem, és szeptemberben mind a történész, mind a földrajz műhely tagja lettem. Elsősorban a szakmai és a nyelvtanulási lehetőségek vonzottak, de a közösségi élet hangulata is nagyon fontos számomra.

Horváth Levente vagyok, az Eötvös Loránd Tudományegyetem spanyol-történelem tanárszakos hallgatója. A budapesti Szinyei Merse Pál Gimnáziumban érettségiztem 2019-ben, ugyanebben az évben nyertem felvételt az egyetemre és az Eötvös József Collegiumba. A Collegiumban a Történész Műhely mellett a Spanyol Műhely tagja is vagyok, és az ALFONSÓ-program keretében spanyol nyelvet tanítok az érdeklődő collegiumi hallgatóknak. A műhelyórák mellett igyekszem aktívan részt venni a műhely szakmai munkájában és közösségi életében. 2020. márciusában előadóként részt vettem a Történész Műhely konferenciáján, illetve – diákbizottsági tagként – a 2020. szeptemberi collegiumi felvételin is. 2020. decemberében indultam az Országos Tudományos Diákköri Konferencia kari fordulóján, s mivel továbbjutottam, így tavasszal részt veszek a 2021. évi országos fordulón.
Történeti érdeklődésem fókuszában a 19-20. századi magyar történelem áll, ezen belül is a dualizmus időszakának kormányzat- és társadalomtörténeti aspektusai foglalkoztatnak leginkább.

Hosszú Kristóf vagyok, az ELTE másodéves történelem-földrajz osztatlan tanár szakos hallgatója, már második éve az Eötvös József Collegium Történész Műhelyének tagja. A műhely életében igyekszem tevékenyen részt venni, a közös rendezvényeket szinte sose hagyom ki. Így adattal elő tavaly a Konfrencia Clio Műhelyében VI-on Augustus alakja az Aeneis pajzsleírasában címmel első tudományos előadásomat, és készülök jelenleg is az idei konferenciára. Emellett az előbb említett előadásom nemsokára publikacióként is megjelenik műhelykötetünkben, az Opuscula Historica IV-ben. Emellett a collegiumi életben is tevékenyen részt veszek, mint a hallgatók körében szerveződő SakkCollegium vezetője.
Kirchhof Gréta vagyok, 2000. január 14-én születtem Budapesten. Szentendrén élek. Az Óbudai Árpád Gimnázium német tantervű tagozatán tanultam. Itt érettségiztem 2019-ben. Jelenleg az ELTE BTK-n tanulok. Történelem alapszakos vagyok és emellett az orosz a minorom. 2019 szeptemberétől vagyok tagja a Eötvös Collegium Történész Műhelyének. Leginkább Magyarország 20. századi története érdekel, a későbbiekben ezzel szeretnék majd foglalkozni. A műhely számomra azért fontos, mert itt lehetőségem nyílik tudásom minél szélesebb körű elmélyítésére, miközben egy nagyszerű közösség tagja lehetek.

Középiskolai tanulmányaim végeztével a Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnáziumban érettségiztem, 2016-tól tanulok régészetet az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, innentől fogva vagyok tagja az Eötvös József szakkollégium Történész Műhelyének is, bejárós kollégistaként. Alapszakos tanulmányaim kezdetén a régészeten belül a népvándorláskor és a római provinciák kutatását választottam szakiránynak, és ezen később a mesterszakos képzésem során sem változtattam. Fő szakterületem a császárkori barbárok régészeti hagyatékának kutatása, ezen belül is leginkább a szarmaták kutatásával foglalkozom. Alapszakon a rómaiak és a szarmaták közötti kapcsolatokat vizsgáltam a gödöllői és az aszódi járás területén előkerült fémleletek tanulmányozásán keresztül, szakdolgozatomat is ebben a témában írtam. Tanulmányaimat jelenleg tehát mesterszakon végzem, és a szarmata társadalom régészeti kutatásának problematikájával foglalkozom. Az, hogy Történész Műhely tagja lehetek, egyrészt a szakmai tanácsadás és a megrendezésre kerülő konferenciák miatt fontos számomra, másrészt pedig azért is, mert egy hasonló érdeklődésű és nagyon befogadó közösség tagja lehetek.
Papp Júlia Eszter vagyok, 2000. december 1-jén születtem Pécsett, és itt végeztem az általános, majd a középiskolát is. 2019-ben kezdtem meg tanulmányaimat az ELTE-n angol-történelem tanárszakos hallgatóként. Emellett az Eötvös Collegiumba is jelentkeztem, hogy mert célomnak tartom, hogy az egyetem mellett is bővíteni, tökéletesíteni tudjam a tudásomat. Jelenleg az Collegium Angol-Amerikai és a Történész Műhelyének is tagja vagyok. Érdekel a középkor, idei TDK-dolgozatomban a Biblia és a Bencés Regula kapcsolatát vizsgálom

Plangár Sándor vagyok, 2019-ben érettségiztem a Ceglédi Kossuth Lajos Gimnáziumban, majd ez év szeptemberében iratkoztam be az Eötvös Loránd Tudományegyetem német-történelem osztatlan tanári szakára, ahol jelenleg másodéves hallgató vagyok. Ebben az évben vettek fel bentlakó státuszra is az Eötvös József Collegiumban. Jelenleg a Történész és a Germanisztika műhely tagja vagyok. Érdeklődési köreim a kora újkori magyar történelem, illetve a középfelnémet irodalom. Azért tartom fontosnak az Eötvös Collegium Történész műhelyét, mivel itt egyszerre találkozik a közösség és a tehetséggondozás. A műhely kurzusok olyan témaköröket érintenek elsősorban, amelyek az egyetemi képzés során nem kapnak elég hangsúlyt, azonban a hallgatói igényeket is kiszolgálják. Ezenkívül a műhely lehetőséget biztosít szakmai kutatások folytatására, és a minden évben megrendezésre kerülő műhelykonferenciának valamint a műhely könyvsorozatának, az „Opuscula historica”-nak köszönhetően lehetőséget biztosít beszámolni annak eredményeiről. A számos programnak, műhelyeseménynek köszönhetően pedig egy jól működő diákközösség tagja lehetek, ahol nem csak collegákra, hanem igaz barátokra leltem.

Porkoláb Anna vagyok, 1996-ban születtem Budapesten, és 2015-ben érettségiztem az Eötvös József Gimnáziumban. Jelenleg hatodéves történelem-magyar tanárszakos hallgató vagyok, 2018-ban csatlakoztam a Történész Műhelyhez, hogy segítségével mélyíthessem a mind tudományos, mind történelemtanári szakmai ismereteimet. Érdeklődési területem a későközépkori francia és olasz társadalomtörténet, szakdolgozati témám a 15. századi francia-olasz női vallásosság formái és a szerzetesnők műveltsége. Szabadidőmben csellózom, zenét hallgatok, olvasok.
Születésem óta Kőröstetétlen településen élek. A középiskolát a Ceglédi Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskolában végeztem. Jelenleg az ELTE BTK Néprajz tanszéken elsőéves mesterszakos hallgató vagyok. A Collegiumban a Történész Műhelyhez tartozom. Azért jelentkeztem ide, mert itt lehetőségem van rá, hogy szakmailag fejlődjek és ezáltal hasznos tagja legyek a hazai és a későbbiek folyamán a nemzetközi néprajztudománynak.

Selmeczi Péter Ferencnek hívnak, a 2018/19-es tanévtől vagyok az ELTE-BTK alapszakos történészhallgatója levéltár szakirányon. 1998-ban születtem Budapesten, középiskolai tanulmányaimat az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumának humán tagozatán végeztem. 2019 szeptemberétől vagyok bejáró tagja az Eötvös Collegiumnak. A Történész műhelybe alapvetően azért jelentkeztem, hogy egy olyan közösség tagja lehessek, amely összetartó és családias, továbbá lehetőséget teremt szakmai érdeklődésemnek megfelelő többlettudás elsajátítására. Jelenleg fő érdeklődési körömet a XIX-XX. század fordulójának magyar történelme, továbbá az első világháború témaköre jelenti.

Simon Viktória vagyok, életem első tizennyolc évét Szombathelyen töltöttem, ahol a Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban tanultam. Miután tanulói oldalról megtapasztaltam, hogy milyen, ha a kistanárok rajtunk próbálják ki az első óráikat, én is a tanári pálya mellett döntöttem. A családi hagyományokat folytatva felvételiztem, és 2017-ben sikeresen felvételt is nyertem az Eötvös Loránd Tudományegyetemre és az Eötvös Collegiumba. Mivel történelem–német tanári szakon tanulok, és emellett a levéltár specializációt látogatom honorácior státuszban, a Collegiumban a Történész és Germanisztika műhely tagja vagyok. Úgy gondolom, hogy a Történész műhely nyújtotta lehetőségek hatalmas segítséget nyújtanak a kutatói pályán való elinduláshoz, legyen szó itt a módszertani alapismeretekről, az oktatókkal való közelebbi kapcsolatról, hallgatói konferenciákon való részvételi lehetőségekről vagy éppen az idősebb műhelytársak szakmai példamutatásáról.

Süle Dóra vagyok, másodéves angol-történelem szakos hallgató. A Collegiumban tagja vagyok a Történész és az Angol-amerikai Műhelynek egyaránt. Középiskolai tanulmányaimat Szombathelyen az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium négyosztályos képzésén végeztem.
A Műhely azért fontos számomra, mert nagyban hozzájárul a szakmai fejlődésemhez azzal, hogy lehetőséget biztosít tanulmányok publikálására és konferenciákon való részvételre; másrészt olyan tevékenységebe kapcsolódhatok be a műhelyóráknak köszönhetően, amelyek nagyon hasznos tapasztalatként szolgálhatnak a későbbiekre nézve. Rengetget segít és segített abban, hogy eligazodjak az egyetemen, és könnyen megtaláljam a helyem.

Szalai Bence vagyok, egy Vas megyei faluban élek, Szombathelyen végeztem az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban 2020-ban. Az ELTE Bölcsészettudományi Karán tanulok történelem – ének-zene osztatlan tanári szakon. Az Eötvös Collegiumban a Történész Műhely tagja vagyok, amiért nagyon hálás vagyok, mert a számos szakmai lehetőség mellett nagyszerű társaságot és új kapcsolatokat adott.

Szűcs Adélnak hívnak, Balmazújvárosból származom, érettségi vizsgát a debreceni Svetits Katolikus Gimnáziumban tettem. Jelenleg harmadéves vagyok angol-történelem osztatlan tanárképzésen. Az egyetemre is, és az Eötvös József Collegiumba is 2018-ban nyertem felvételt, azóta is aktív tagja vagyok a Történész Műhelynek. Azért jelentkeztem a Collegiumba és azon belül a Történész Műhelybe is, mert szerettem volna többet kihozni magamból az egyetemi éveim során, meg akartam ismerni a kutatói és a tudós tanári hivatásokat, valamint egy szakmailag és emberileg is inspiráló közösség tagja szerettem volna lenni.
Varga Sára vagyok, másodéves hallgató történelem-földrajz osztatlan tanári szakon. 2001-ben születtem, tanulmányaimat Keszthelyen végeztem, a Keszthelyi Vajda János Gimnáziumban érettségiztem 2019-ben. Az Eötvös Collegium Történész Műhelyének, valamint a Mendöl Tibor Földrajz – Földtudomány – Környezettudomány Műhelyének is tagja vagyok. Azért jelentkeztem a Történész Műhelybe, hogy a tanári képzés anyagán túl bővíthessem tudásomat, látókörömet, kipróbálhassam magam tudományos kutatások terén, és hogy mindezt majd pedagógusként hasznosítani tudjam. A Műhelynek köszönhetően már első évesen részt vehettem házi konferenciánkon, ahol Az Árpád-kori központi bíráskodás megítélése
a 19-21. századi historiográfiában címen adtam elő, a 2021 tavaszán megjelenő Opuscula Historica IV. kötetbe pedig Szerb – magyar viszony az Anjou-kor első évtizedeiben és egy történetírói vita címen publikálhattam. A szakmai munkán túl a Collegium Választmányának alelnöke vagyok 2020 szeptembere óta.
SENIOR TAGJAINK

Bachusz Dóra vagyok, a Történész műhely másodéves doktorandusz hallgatója. Történelem alapszakos tanulmányaimat 2013 őszén kezdtem meg az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, majd 2014-ben nyertem felvételt az Eötvös József Collegium Történész műhelyébe, mint bejáró hallgató. A BA képzés során a levéltár szakirányt
választottam, ezt követően pedig levéltár szakon végeztem el mesterszakos tanulmányaimat 2019-ben. Kutatási területem a közép- és kora újkor magyar jogtörténet, illetve az intézménytörténet, doktori disszertációm témája pedig ennek megfelelően a kora újkori nádori helytartók története.
MTMT: Bachusz Dóra (történettudományok)
Academia.edu: Bachusz Dóra (történettudományok HYPERLINK"https://elte.academia.edu/BD%C3%B3ra")
Kutatási terület:
-
a 16-17. századi Magyar Királyság története
-
közép-és kora újkori jogtörténet
-
kormányzattörténet
Tanulmányok:
2019- Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar – A történelem segédtudományai doktori program
2016-2019 Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar – levéltár szak, közép- és kora újkori szakirány MA
2014- Eötvös József Collegium Történész Műhely – bejáró státusz
2013-2016 Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar – történelem szak, levéltár szakirány BA
2009-2013 Veres Pálné Gimnázium, Budapest
2001-2009 Bartók Béla Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Budapest
Publikációk:
Bachusz Dóra: „Soror nostra, nobilis et religiosa domina” – Adalékok Moys mester özvegyének alakjához. In: Opuscula Historica III. Tanulmányok a Történész műhelyből. Szerk. Rudolf Veronika – Veres Kristóf György. Budapest, 2019. 133–147.
Véghseő Tamás – Terdik Szilveszter – Majchrics Tiborné – Földvári Katalin – Ternovácz Adél – Faragó Dávid – Bachusz Dóra: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. A munkácsi egyházmegye parókiarendezési iratai 1782–1787. 5. Bereg vármegye, Nyíregyháza, 2017. Collectanea Athanasiana, II. Textus/Fontes, vol. 9/5.
Ösztöndíjak, díjak:
2017/18. Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíj
2017. Tudományos Ösztöndíj Pályázat
2018/19. Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíj
2018/19. Új Nemzeti Kiválóság Program
2019. XXXIV. OTDK: A nők jogképességének határai az Árpád-korban
- MTA Nőtörténeti Kutatócsoport Különdíja
Nyelvismeret:
angol középfokú (B2) komplex nyelvvizsga (BME Nyelvvizsgaközpont, 2012)
latin középfokú (B2) komplex nyelvvizsga (ELTE Origó Nyelvi Centrum, 2018)

Erdős András Patrik vagyok, PhD-hallgató, a Collegium senior tagja, óraadója. 1995-ben születtem Budapesten, középiskolai tanulmányaimat az ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnáziumában végeztem. 2014-ben, elsőéves történészhallgatóként csatlakoztam a Történész műhelyhez, amelynek 2016 óta a titkára is vagyok egyúttal. Alapszakos tanulmányaim mellett levéltár, mesterszakos tanulmányaim mellett modernkori magyar történelem specializációt végeztem.
2019 óta a Történelemtudományi Doktori Iskola Társadalom-és Gazdaságtörténeti Doktori Programjának hallgatója vagyok. Disszertációm témája a bűnözés társadalomtörténete a Monarchia összeomlása, a forradalmak, illetve a bethleni konszolidáció időszakában. A bűnözés története mellett a két háború közötti időszak más eseményeivel is foglalkozom, ezek közül a Tanácsköztársasággal kapcsolatos kutatásaimat emelném ki, mint amivel a legtöbbet foglalkoztam, s amelyről a legtöbbet publikáltam. Fő érdeklődési területem Magyarország történetén kívül a Balkán-félsziget jelenkori történelme.
Felsőfokú és szaknyelvi (nemzetközi kapcsolatok) angol nyelvismerettel, középfokú latin nyelvismerettel, valamint társalgási szintű német- és franciatudással rendelkezem.

Tanulmányok
2017− Eötvös Loránd Tudományegyetem Történelemtudományi Doktori Iskola, A történelem segédtudományai doktori program (állami ösztöndíjas PhD hallgató)
2015−Eötvös József Collegium Történész Műhely
2015–2017. Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, középkori- és kora újkori levéltár szakirány (MA)
2011–2015. Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, történelem-latin-levéltár szak (BA)
2007–2011. Makó, József Attila Gimnázium humán tagozat
Oktatott tárgyak
Bevezetés a történti kutatás módszereibe és segédleteibe
Magyar iratolvasás
Latin iratolvasás
Publikációk
https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=10062519
Ösztöndíjak
Új Nemzeti Kiválósági Program (2018, 2020)
Köztársasági Ösztöndíj (2016)
Versenyeredmények
2017. XXXIIII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Humántudományi Szekció, 16−17. századi magyar történelem, 1. helyezés
Szakmai tapasztalat
2017−Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára, segédlevéltáros
Kutatási terület
Magyar Királyság 15−16. századi közigazgatásának története, genealógia, latin paleográfia

Kósa-Grimm András Kristóf vagyok, jelenleg a művelődéstörténeti doktori program keretében folytatom tanulmányaimat. Középiskolás éveimet a váci Piarista Gimnáziumban töltöttem, itt is érettségiztem 2011-ben. 2012-ben iratkoztam be a Bölcsészettudományi Karra, történelem alapszakra, ehhez vettem fel később a levéltár szakirányt. A Történész Műhelyhez egy évvel később, 2013-ban csatlakoztam. Meglehetősen turbulens időszakban lettem a Műhely tagja, ugyanakkor első perctől fogva élveztem az Eötvös Collegium különleges és egyedülálló légkörét. Az intézményben szerzett szakmai kompetenciákat messzemenőleg kamatoztatni tudtam későbbi tanulmányaim során, gondolok itt elsősorban a versenyeredményekre, illetve a nyelvtanulásra.
Rácz Balázs Viktor vagyok, az ELTE BTK-n a Történelem Segédtudományai Doktori Program doktorandusza, illetve a PPKE JÁK joghallgatója. Korábban szintén az ELTE-n végeztem történelem BA-n, illetve levéltár MA-n. Az EC Történész műhelyének egyetemi tanulmányiam kezdete, vagyis 2015 óta tagja vagyok. A műhely munkájában a kezdetektől a pályázati tevékenységgel foglalkoztam, 2017 óta pedig teljességgel én felelek ezért a feladatkörért. Ezenkívül bekapcsolódtam a műhelykötet szerkesztésének munkálataiba is. A kollégiumban kezdetben a Gazdasági Bizottságban dolgoztam, majd egy rövid ideig a Választmány alelnöke voltam.
A Történész műhelyhez való csatlakozásom eddigi életem egyik legmeghatározóbb döntése volt, ugyanis mind szakmailag, mind közösségi élményekben nagyon sokat köszönhetek a műhelyben oktató tanároknak és a műhelytársaimnak egyaránt. Szakmailag elsősorban a különböző konferenciákon való előadási lehetőségeket, az ingyenes nyelvtanulás lehetőségét és a műhelyen belüli kötetlen eszmecseréket emelném ki, közösségi élményekben pedig a kirándulásokat, a félév eleji és végi sütögetéseket, karácsonyozásokat, illetve azokat az egyéb fakultatív programokat, amelyeket már mint összeszokott baráti társaság szervezünk magunknak.
KONFERENCIÁK (legfontosabbak):
-
IV. Erdélyi Történelemtudományi Doktorandusz Konferencia (Nagyvárad, 2019)
-
„Várad mint oltalmaztatik” Küzdelmek Váradért a kora újkorban (Nagyvárad, 2019)
-
VIII. Eötvözet Konferencia (Szeged, 2019)
-
XIX. Eötvös Konferencia (Budapest, 2018)
-
Konferencia Clio Műhelyében IV. (Budapest, 2018)
-
VI. Eötvözet Konferencia (Szeged, 2017)
-
Konferencia Clio Műhelyében II. (Budapest, 2016)
EREDMÉNYEK, KITÜNTETÉSEK:
-
Pro Scientia Aranyérem (2019)
-
XXXIV. OTDK Humántudományi Szekció, Kora újkori magyar történelem tagozat – I. helyezés és a Mika Sándor Egyesület különdíja/Mika Sándor-díj (2019)
-
XXXIII. OTDK Humántudományi Szekció, 16-17. századi magyar történelem tagozat – II. helyezés (2017)
ÖSZTÖNDÍJAK:
-
Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíj (2017/2018, 2018/2019, 2019/2020)
-
Új Nemzeti Kiválóság Program (2018/2019, 2019/2020, 2020/2021)
NYELVISMERET:
-
angol C1 komplex nyelvvizsga (ORIGO, 2014)
-
latin B2 komplex nyelvvizsga (ORIGO, 2018)

2013-ban nyertem felvételt az Eötvös Loránd Tudományegyetem történelem alapszakára, amelyet még ugyanabban az évben német minorral párosítottam. Alapszakos szakdolgozatomat a Magyar Királyság és a Cseh Királyság diplomáciai kapcsolataiból írtam Imre trónra lépésétől IV. Béla uralkodásának végéig. 2016-ban kezdtem meg ugyanitt történelem mesterszakos tanulmányaimat középkor szakirányon, ezzel párhuzamosan pedig felvételt nyertem az Eötvös József Collegium Történész műhelyébe. A XXXIII. OTDK-n Cseh-magyar-osztrák kapcsolatok II. (Harcias) Frigyes herceg uralkodása alatt (1230-1246) című pályamunkámmal első helyezést értem el, amelynek átdolgozott változata később a Fonsban is megjelent. Kitüntetéses diplomámat 2018 nyarán vehettem át. Ugyanezen év őszén kezdtem meg doktori tanulmányaimat az ELTE Történelem Segédtudományai Doktori Programján. Ezzel párhuzamosan, 2018 és 2020 között az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem Közép-Európa tanulmányok – Kultúrdiplomácia (Mitteleuropäische Studien - Kulturdiplomatie) nevű mesterképzését is elvégeztem. Készülő disszertációmban a Magyar Királyság cseh és osztrák kapcsolatait dolgozom fel 1196 és 1310 között politikai, diplomáciai és dinasztikus szempontból.

1995. június 27-én születtem Sopronban. Középiskolai tanulmányaimat a Soproni Széchenyi István Gimnáziumban folytattam, 2014 szeptemberétől pedig az ELTE Bölcsészettudományi Karának hallgatója vagyok. Történelem alapszakon 2017-ben, mesterszakon pedig 2019-ben végeztem. Tanulmányaimat jelenleg az ELTE BTK Történelemtudományi Doktori Iskolájának Modernkori Magyarország doktori programján folytatom.
Kutatási területem a két világháború közötti magyar történelem. Alapszakosként szűkebb témám a korszak választástörténete volt. Az 1922. évi nemzetgyűlési választások soproni eseményeit, eredményeit vizsgáló dolgozattal indultam 2017-ben az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, ahol második helyezést értem el. Dolgozatom szerkesztve és további kutatásokkal kiegészítve megjelent a Múltunk folyóirat 2018/1. számában. Érdeklődésem mesterszakos tanulmányaim kezdetén fordult Vass Józsefnek, a Bethlen-kormány népjóléti és munkaügyi miniszterének és miniszterelnök-helyettesének életpályája felé. Vele kapcsolatos kutatásaim első eredménye egy Vass miniszterelnök-helyettesi szerepét vizsgáló dolgozat lett, amellyel 2019-ben az OTDK-n ismét második helyezést értem el. A dolgozat kibővített, átdolgozott változata megjelent a Clio Műhelytanulmányok 2019/4. számaként. A doktori képzésben Vass Józseffel foglalkozó kutatásaimat folytatom.
Egyetemi tanulmányaim kezdetétől tagja vagyok az Eötvös József Collegium Történész műhelyének. Minden évben előadást tartottam a műhelykonferenciánkon, illetve alap- és mesterszakos tanulmányaim alatt az Eötvös Konferencián is. Két alkalommal a Tehetségtáborban is részt vettem előadóként. Két éven keresztül pedig társszervezője voltam a Történész műhely múzeumlátogatási programjának, és a végzős alapszakos műhelytagok záróvizsgára való felkészítésében is szerepet vállaltam.

Varga Virág vagyok, 2014-ben érettségiztem a jászberényi Lehel Vezér Gimnáziumban. Ezután nyertem felvételt az ELTE-re, magyar–történelem szakos osztatlan tanárképzésre, egyszersmind a Collegium Történész műhelyébe. 2020-tól az ELTE Történelemtudományi Doktori Iskola Történelem Segédtudományai doktori programjának doktorandusza vagyok középkor szakirányon, emellett középiskolai tanárként dolgozom. Disszertációmban a 13. század végi – 14. század eleji Magyar Királyság tartományuraságot nem kiépítő, de politikailag magasra jutó főúri nemzetségeivel foglalkozom. Örömömre szolgál, hogy a számos itteni közösségi élmény megélése és a nem kevés kiegészítő kurzus elvégzése után doktorandusz oktatóként magam is visszaadhatok valamit a Collegium számára.
KURZUSAINK A 2020/2021. TANÉV TAVASZI FÉLÉVÉBEN
kurzus címe |
kurzuskód |
oktató |
Albánia és a Nyugat-Balkán |
BMVD-200.277h/EC |
Erdős András Patrik |
A kora újkori jogtörténet forrásai - iratolvasási szeminárium |
BMVD-200.277j/EC |
Rácz Balázs Viktor |
Latin iratolvasás |
BMVD-200.277i/EC |
Faragó Dávid |
Történeti kutatás és adatvizualizáció |
BMVD-200.801/EC |
Ternovácz Bálint |
Történelemtanári műhelyszeminárium |
BMVD-200.703c/EC |
Varga Virág |
PROGRAMJAINK
Konferencia Clio Műhelyében V. Az ELTE Eötvös József Collegium Történész Műhelyének konferenciája
Időpont: 2021. március 19-20.
Helyszín: MS Teams (link)
Program hamarosan!
Minden collegista és nem collegista érdeklődőt szeretettel várunk!