NTP-SZKOLL-22-0018
NTP-SZKOLL-22-0018
Szakmai beszámoló
Szakkollégista tudományos és közéleti műhelykiadványok, utánpótlásnevelés című
NTP-SZKOLL-22-0018 pályázatról
(a hivatalosan benyújtott beszámoló szöveghű másolata)
1. Legfeljebb 5 mondatban foglalja össze a pályázati program lényegét! (maximum 750 karakter)
Két, a szakkollégiumi oktatási tevékenységen túlmutató európai horizontú tudományos kurzus nyilvános prezentációval. A szakkollégiumi közös tanulmányokhoz kötődő kirándulás (Gorsium). A társadalmi problémákra érzékeny, szakmai attitűdök kibontakozását segítő foglalkozások: X. Tehetségtábor; ÖCollegium – könyezeti nevelés és fenntarthatóság-projekt. Öt, a szakkollégisták munkájának eredményeit tartalmazó – a munkára ösztönzőleg visszaható – tudományos, szakmai, sorozatot folytató kötet (Határok és határátlépések, Kompetenzen und Standards, SZITU kötet 2021, Közel, s Távol XI., Near and Far című kiadványok) kiadása.
2. Időrendi sorrendben foglalja össze a támogatás segítségével megvalósult szakmai tevékenységeket! (maximum 4000 karakter)
A X. Tehetségtábor programunkat 2023. január 30. – február 4. között valósítottuk meg, melyre 40 fő középiskolás diák érkezett. A megítélt támogatási összegből a résztvevő diákoknak a tábor szabadidős kulturális programjain való részvételét biztosítottuk (belépőjegyek a Szépművészeti Múzeumba, látogatás a Szemlő-hegyi-barlangba). A kötelező pályázati elemeket jelentő fő programokat az előírásnak megfelelően a 2022/2023. tanévben megvalósítottuk, a kötelező kurzusokat (Tudományos publikálás, irodalomkutatás és digitális bölcsészet) és (Áttekintő német nyelvtörténet) a tavaszi félévben szerveztük meg. A kurzusokat különösen a Germanisztika, Magyar, Francia és a Klasszika-filológia műhelyek szakkollégistái látogatták. 2023. április 29-én valósítottuk meg a tanulmányi kirándulást. A Collegiumban latint tanuló bölcsész és társadalomtudós szakkollégisták az irodalmi és nyelvi ismeretek mellett régészeti tárgyú (reáliák) emlékekkel is megismerkedtek. Gorsiumban átfogó régészeti vezetésen vettek részt majd a romkert látványosságait és a múzeumot is felkeresték. A támogatásból a tanulmányi kirándulás utazási költségét, a belépőjegyeket és a csoportos étkezést biztosítottuk.
A pályázatban tervezett 26 kiadványból, bár nem a megítélt támogatás finanszírozásával, mégis sikerült több kötet kiadását megvalósítani: Határok és határátlépések, Kompetenzen und Standards, SZITU kötet 2021, Közel, s Távol XI., Near and Far.
3. Ismertesse a kötelezően megvalósított legalább 15-15 órás kurzusokat és azok hasznosulását a célcsoport tekintetében! (maximum 4000 karakter)
A kurzusok a szakkollégisták tudományos készségeit és európai műveltségét gyarapították. Interdiszciplináris ismereteket közvetítettek. A Tudományos publikálás, irodalomkutatás és digitális bölcsészet című kurzus keretében a résztvevő szakkollégisták megismerkedhettek a tudományos kutatómunka módszertanával, a publikálás és az irodalomkutatás gyakorlatában szereztek olyan ismereteket, amelyeket közvetlenül alkalmazni is tudnak saját egyetemi, hallgatói pályájukon. Az áttekintő német nyelvtörténet előadássorozat keretében – bevezető
és áttekintő jelleggel - a nyelvi változások, illetve általában az ún. nyelvváltozás minden természetes nyelvben folyamatosan megfigyelhető jelenségét vették górcső alá. A kurzusok prezentációi az alábbi linken érhetők el: https://eotvos.elte.hu/prezentaciok
4. Részletesen ismertesse a tanévben megvalósított, a szakkollégium tagságán kívüli célcsoportot célzó, társadalmi felelősségvállalást elősegítő, vagy egyéb e célcsoportnak szóló projektet, különös tekintettel az elért eredményekre, a megvalósítás során szerzett tapasztalatokra! (maximum 4000 karakter)
ÖCollegium a fenntartható fejlődés témájában szervezett workshopjaival a szervező és megvalósító szakkollégisták és a résztvevő diákok számára egyaránt a társadalmi felelősségvállalást erősítette, gyakorlati tudást közvetített, hasznos és hasznosítható készségeket sajátíthattak el a programon résztvevők.
A program beszámolója az alábbi oldalon érhető el: https://eotvos.elte.hu/prezentaciok
5. Ismertesse a pályázatban vállalt és megvalósított (min.3) kiegészítő tevékenységeket, a megvalósítás tapasztalatait! (maximum 5000 karakter)
Főbb kiegészítő tevékenységek: X. „Tehetségtábor” (szakkollégiumi utánpótlás-nevelő programsorozat), rendszeres közéleti és szakmai műhelykiadványok megvalósítása, tanulmányi kirándulás, a szakkollégium tagságán kívüli célcsoportot célzó, a társadalmi felelősségvállalást elősegítő projekt: ÖCollegium. A X. Tehetségtábor elnevezésű szakkollégiumi utánpótlás-nevelő programsorozatra (2023. január 30 – február 4.) végzős gimnazistákat hívtunk meg, akik az egyhetes egyéniesített foglalkozásokon megismerkedhettek a szakkollégiummal. A résztvevők jelentős számban felvételiztek később a Collegiumba. Az összetett szakmai és szabadidős program keretében januárban olyan középiskolás diákokat hívtunk meg egyhetes „táborozásra”, akik az OKTV és egyéb szakirányú versenyeken kiemelkedő helyezést nyertek el, illetve akiket a szakok szerint szerveződő tanári egyesületek és tanár kollégák ajánlottak és a 12. évfolyamon tanultak, érettségi előtt álltak. A rendezvény célja az volt, hogy a tehetségüket már bizonyított diákokat a tudomány számára szórakoztató programok szervezésével is megnyerjük, és – az augusztusi felvételik előkészítéseképpen – biztosítsuk az ELTE és az Eötvös Collegium tagsága számára a színvonalas utánpótlást. https://eotvos.elte.hu/szakmai-munka/rendezvenyek/tehetsegtabor
Az ÖCollegium programsorozat gyakorlatias és diákközeli rendezvényként, a Választmány közreműködésével jött létre, a résztvevők tapasztalati tudással és valódi élményekkel is gazdagodtak. Megvalósult programok: Sziklakert beültetés 2023. április 13; Hulladékmentes hét 2023. május; Fenntartható energia – kerekasztal beszélgetés és vitaest.
A szakkollégiumi oktatási-kutatási tevékenység kézzelfogható eredményét jelentik a műhelykiadványok, amelyek a közös munkának jól látható célt és értelmet adnak. A szakmai kötetek az adott műhely szakkollégistáinak közös előkészítő munkáját és sokak publikációját jelentik. A tútori foglalkozásokon és műhelymunkán keresztül a szakkollégisták kutatási programokba történő bevonása valósult meg. A megvalósítást a műhelyek vezetői irányították, a szemináriumi, tútori foglalkozásokon a teljes tagság részt vett. A munka eredményét, a megvalósított szakmai kiadványokat, szakkollégista publikációkat lásd: https://eotvos.elte.hu/szakmai-munka/kiadvanyok/
A gorsiumi közösségformáló kirándulás (régészeti terepgyakorlat) a latinoktatás részeként valósult meg.
6. Részletesen mutassa be, hogyan valósultak meg a pályázatban megfogalmazott célok! Foglalja össze, hogy a program milyen hatást gyakorolt a célcsoportra! (maximum 5000 karakter)
A pályázatban megfogalmazott célok, a támogatás mértékének megfelelően (módosításokkal) maradéktalanul megvalósultak. A két kötelező kurzuson a hallgatók digitális bölcsészeti, valamint német nyelvtörténeti és filológiai ismereteket sajátítottak el olyan előadóktól, akik tudományterületük elismert művelői, és akiket kivételes alkalom kínálkozott hallgatni. A társadalmi felelősségvállalásban tervezetteket a szakkollégisták elhivatottan teljesítették. A gorsiumi tanulmányi kirándulás nemcsak a sajátos collegiumi tanulmányokat (latin nyelv és a magyarországi latinság, Pannonia) egészítette ki, hanem a közös élménynek köszönhetően közösségformáló hatása is volt. A collegiumi kiadványok és a szakkollégista publikációk nemcsak a tudományos rendezvények során („összcollegiumi” konferenciák és kötetbemutatók, szakkollégiumi műhelykonferenciák stb.), hanem hosszabb távon is betölthetik hivatásukat. Erősítik a szakkollégisták konferenciaszervezési-, előadói-, publikációs- és szerkesztői motiváltságát.
8. Összegezze a pályázat kapcsán megvalósult rendezvényt, bemutatót, workshopot és az azokkal kapcsolatos tapasztalatokat (a résztvevők visszajelzéseinek figyelembevételével)! Amennyiben ilyen nem volt része a programnak, úgy a "nem releváns" szövegrészt kérjük beírni! (maximum 1000 karakter)
Az ÖCollegium társadalmi felelősségvállalási kezdeményezés keretében collegisták és a Collegiumhoz kapcsolódó tanárok tartottak workshopokat, előadásokat, vitaesteket a környezeti nevelés és fenntarthatóság témakörében felső tagozatos diákok és gimnazisták számára. A programsorozat gyakorlatias és diákközeli rendezvényként jött létre, a résztvevők tapasztalati tudással és valódi élményekkel is gazdagodtak. Megvalósult programok: Sziklakert beültetés 2023. április 13. Hulladékmentes hét 2023. május, Fenntartható energia – kerekasztal beszélgetés és vitaest.
9. Mutassa be a pályázat során megjelentetett kiadványokat! Amennyiben ilyen nem volt része a programnak, úgy a „nem releváns” szövegrészt kérjük beírni! (maximum 1000 karakter)
A pályázatban tervezett 26 kiadványból, bár nem a megítélt támogatás finanszírozásával, mégis sikerült az alábbi kötetek kiadását megvalósítani: Határok és határátlépések: Az azonos című (2021. február) szakkollégiumi konferencia tanulmánykötete. Közel, s Távol X.: Az Orientalisztika műhely azonos című konferenciasorozatának újabb, jubileumi kötete. A 2020 márciusában megvalósult háromnapos nemzetközi konferencia tanulmánykötete. „Near and Far” – Studies from the Annual Conference of the Workshop of Oriental Studies: A Közel s Távol konferencia idegen-nyelvű tanulmánykötete. EC Cathedra Magistrorum kötete: Kompetenzen und Standards: Az Eötvös Collegium CM Tanárakadémia kutatócsoportjának VI. tematikus tanulmánykötete. fontos témája a kötetnek a standardizáció, illetve a nyelvtanítást befolyásoló curriculumok kérdése. SZITU kötet 2021: színháztudományi tanulmányok, a SZITU Konf – Színháztudományi Konference immár ötödik kötete.
10. Amennyiben a pályázat során megvalósított program a tervezetthez képest megváltozott, mutassa be az eltérést és indokolja a módosítás okát! (maximum 1500 karakter)
A pályázatban megvalósított program a tervezetthez képest a megítélt támogatás mértékének megfelelően jelentősen változott. A szerződött és támogatott módosítási kérelmeknek megfelelő programelemeket azonban teljes mértékben megvalósítottuk.
A kurzusok prezentációi lásd itt:
https://eotvos.elte.hu/prezentaciok
Kiadott köteteink:
https://eotvos.elte.hu/szakmai-munka/kiadvanyok/kiadvanyok