Informatikai műhely

Műhelyvezető: Lócsi Levente

Tiszteletbeli elnök: Lovász László

Műhelytitkár: Horcsin Bálint

A műhelyről

Csoportkép

Az Eötvös József Collegium nagymúltú hagyományainak, célkitűzéseinek megfelelően, a 2004-ben alapított Informatikai Műhely a tudós, önálló kutatásaikkal is kitűnő, hivatásukat szerető és szívvel-lélekkel végző informatikusok képzését tekinti feladatának.

Az Informatikai Műhely munkájának célja az informatika és az informatikával kapcsolatos szakú collegista hallgatók képzésének kiegészítése. A collegistáknak többet kell teljesíteniük nem collegista évfolyamtársaikhoz képest; a befogadó, motiváló légkör viszont nagyban megkönnyíti az eredményes munkát. A tagok gyakran vesznek részt és érnek el jó eredményeket a Tudományos Diákköri Konferenciákon (TDK), valamint sok órát tartanak az egyetemen. Nehéz úgy elvégezni a képzést, hogy ne tanítson valakit collegista.

A collegiumi rendszergazdák, akik az informatikai rendszereket és internetes hálózatot fejlesztik az épületben, jellemzően a műhely tagjai. Ezen keresztül sokat lehet tanulni szerverüzemeltetésről vagy az internetes hálózatok működéséről.

A collegiumi közösségi programokon túl a műhely minden évben közös karácsonyi programot, és kirándulást vagy sütögetést szervez. De egyébként is számíthatunk egymásra; mind szakmailag, mind emberileg.

Az Informatikai Műhely Műhelyszabályzata

Felvételizőknek

Itt a felvételi eljárás közledtével a felvételizők számára releváns, az Informatikai Műhellyel kapcsolatos információk jelenhetnek meg.

A műhely tagjai

Név Szak Collegiumi felvétel éve
Kovács Gergely informatika tudományok PhD 2019
Kámán Rebeka Petra programtervező informatikus MSc 2020
Noszály Áron programtervező informatikus MSc 2020
Szabó Barbara Noémi programtervező informatikus MSc 2020
Szente Péter programtervező informatikus MSc 2020
Tompos Anna matematika-informatika szakos tanár 2021
Csimma Viktor programtervező informatikus MSc 2021
Horcsin Bálint programtervező informatikus MSc 2021
Biborka Ágnes programtervező informatikus BSc 2022
Márki-Zay János programtervező informatikus BSc 2022
Szalay Gergő informatika tudományok PhD 2022
Szilveszter Máté informatika tudományok PhD 2022
Varga Norbert programtervező informatikus BSc 2022
Varró Máté programtervező informatikus BSc 2022
Bagladi Milán Zsolt programtervező informatikus BSc 2023
Börzsönyi Réka programtervező informatikus BSc 2023
Bertalan Dániel László programtervező informatikus BSc 2023
Imolai Dávid programtervező informatikus BSc 2023
Sárközi Gergely János programtervező informatikus MSc 2023
Barkoczi Zsófia programtervező informatikus BSc 2024
Bátorfi Balázs programtervező informatikus BSc 2024
Kurucz Kristóf programtervező informatikus BSc 2024
Nagy Dávid Áron programtervező informatikus BSc 2024
Skrabák Boglárka programtervező informatikus BSc 2024
Szabadi Botond programtervező informatikus BSc 2024
Zeitvogel Csaba programtervező informatikus BSc 2024

Alumni

Ambrus Tamás, Árvai Zsófia, Balassi Márton, Benics Balázs, Bohák Ádám, Borbényi Áron András, Boros Attila Péter, Busa Máté, Csertán András, Czigola Gábor, Czirkos Angéla, Csatáry Andrea, Cséri Tamás, Dózsa Máté, Dudás Norbert, Eichhardt Iván, Englert Péter, Erdős Balázs, Erdős Bálint, Fehér Péter, Fogas Lívia Márta, Fonyó Viktória, Gansperger István, Gáspár József Dániel, Gévay Gábor, Gilián Zoltán, Hapák József, Hegyi Tünde, Hermann Gábor, Horváth Botond István, Horváth Gábor, Karikó Csongor, Kasler Lóránd, Katkó Dominik, Kenessei Zsombor, Kiss Ádám, Koczka Levente, Kocsis Ábel, Kocsis Zoltán, Koltai Márton, Koman Zsombor, Komáromi Mátyás Levente, Kósa Ruben Artúr, Kovács Gergely, Kovács Györgyi, Kovács Máté, Kovács Péter, Kozár Gábor, Köllő Hanna, Kőszegi Judit, Kruppai Gábor, Kürthy Gyula, Laki Balázs, Leitereg András, Leskó Dániel, Lócsi Levente, Luksa Norbert, Manninger Mátyás, Molnár László István, Molnár Melinda, Nádor István András, Nagy Domonkos Máté, Nagy Tamás, Nagy Vendel, Németh Bence, Novák Ádám, Ölvedi Tibor, Pál Tamás, Parragi Zsolt, Pitlik Mátyás, Poór Boldizsár, Poór Márk, Pőcze Barnabás, Sümegi Károly, Szabó Dávid, Szabó Tamás, Szécsi Péter, Szijjártó Beáta, Szita István, Szokoli Mátyás, Szolár Balázs, Sztupák Szilárd Zsolt, Tajti Roland, Tardos Tamás Gergő, Tóth Ádám, Tőkés Anna, Turi Zsolt, Tusa Viktor, Ungvári Gábor, Varga Balázs, Végh Zoltán

A műhely korábbi vezetői

  • Csörnyei Zoltán
  • Kozsik Tamás

Várható kurzuskínálat

Egyeztetés alatt – előfordulhat, hogy a lista változni fog.

Cím Leírás
Informatikatudományi kutatószeminárium Felsőéves collegisták tartanak két-három részes előadássorozatokat érdekes és újszerű, az egyetemen kevéssé érintett témákban.
Nevezetes algoritmusok és C++ STL A tárgy alapvető célja, hogy a résztvevők megismerjék a C++ programozási nyelv Standard Template Library-jét (STL) – illetve elmélyítsék ismereteiket – korábbi programozási versenyeken kitűzött (vagy hasonló) feladatok megoldásán keresztül, melyekhez tipikusan egy-egy nevezetes algoritmus implementálandó. Figyelmet fordítunk az áttekinthető, olvasható programkód elkészítésére is.
Kvantuminformatikai alapismeretek A tárgy alapvető célja a kvantum számítás alapjainak a megismerése: a qubit fogalma, matematikai reprezentációja, és alkalmazása kvantum kapukkal felépített algoritmusokban, valamint a kvantuminformatika kriptográfiára gyakorolt hatása (fenyegetések és az általa biztosított védelem).

Korábbi félévek műhelyórái

a műhely által meghirdetett vagy befogadott collegiumi szemináriumok

Félév Műhelyóra címe Rövid leírás
2023/24/II. Lócsi Levente: Informatikatudományi kutatószeminárium A kutatószeminárium célja alapvetően az, hogy a collegisták bemutassák egymásnak a saját kutatási témáikat egy-egy prezentáció formájában. Ezúttal nemcsak egy-egy előadást vártunk el a résztvevőktől, hanem az aktív kutatással rendelkezőktől azt, hogy 2–3 alkalmon keresztül, az alapoktól felépítve nyújtsanak interaktív betekintést kutatási területükbe. Azok, akik nem tartottak előadást, pedig aktívan közreműködtek az órákon, valamint kisebb beadandó házi feladatokat dolgoztak ki.
Csimma Viktor: Nyílt forráskódú szoftverek fejlesztése haladóknak A kurzus célja volt, hogy a résztvevők megismerhessék a Laravel keretrendszer alapjait, amely segítségével weboldalakat lehet készíteni. A kurzus során megismerték a Műhely gondozásában álló nyílt forráskódú "Urán" nevű szoftvert, amely a Collegium tanulmányi rendszereként funkcionál, és különböző, a mindennapi élet szempontjából nélkülözhetetlen szolgáltatás elérését (például internet, nyomtatás stb.) is lehetővé teszi. A kurzus hallgatói közül többen olyan módosításokat javasoltak, amelyek már részei az éles rendszernek.
2023/24/I. Lócsi Levente: Informatikatudományi kutatószeminárium A kutatószeminárium célja alapvetően az, hogy a collegisták bemutassák egymásnak a saját kutatási témáikat egy-egy prezentáció formájában. Ezúttal nemcsak egy-egy előadást vártunk el a résztvevőktől, hanem az aktív kutatással rendelkezőktől azt, hogy 2–3 alkalmon keresztül, az alapoktól felépítve nyújtsanak interaktív betekintést kutatási területükbe. Azok, akik nem tartottak előadást, pedig aktívan közreműködtek az órákon, valamint kisebb beadandó házi feladatokat dolgoztak ki.
Lócsi Levente: Nevezetes algoritmusok és C++ STL A tárgy alapvető célja, hogy a résztvevők megismerjék a C++ programozási nyelv Standard Template Library-jét (STL) – illetve elmélyítsék ismereteiket – korábbi programozási versenyeken kitűzött (vagy hasonló) feladatok megoldásán keresztül, melyekhez tipikusan egy-egy nevezetes algoritmus implementálandó. Figyelmet fordítunk az áttekinthető, olvasható programkód elkészítésére is. A tárgyat egy korábbi kari tárgy mintájára (amely évek óta nem indul), de a Collegiumra szabva hoztuk létre, ebben a félévben tartottuk először.
2022/23/II. Lócsi Levente: Programozási nyelvek kutatószeminárium Célja alapvetően az, hogy a felsőbbéves collegisták bemutassák egymásnak a saját kutatási témáikat egy-egy prezentáció formájában.
Csimma Viktor, Kaposi Ambrus: Típuselmélet Az IK programtervező informatikus alapszakjának eme kötelezően választható tárgyának egyik gyakorlati csoportját Csimma Viktor műhelytag vezette, melyet Collegiumunkban tartotta, a műhely további, érdeklődő tagjainak.
2022/23/I. Lócsi Levente: Programozási nyelvek kutatószeminárium Célja alapvetően az, hogy a felsőbbéves collegisták bemutassák egymásnak a saját kutatási témáikat egy-egy prezentáció formájában és az elsőévesek közelebbről megismerkedjenek egy általuk választott témával, felsőbbévesek útmutatásával.
Kaposi Ambrus: Modern elméletek az informatikában II. A félév során a nullad-, majd az elsőrendű logikát leíró nyelvek kerültek terítékre, ezeket az Agda nevű programozási nyelvet használva ültették át a gyakorlatba.
Szente Péter, Tompos Anna: Programozási alapismeretek mindenkinek A rendszeresen meghirdetett kurzusunk alapvető célja az, hogy informatikai eszközöket adjunk olyan problémák megoldására elsősorban nem informatikus collegisták kezébe, amelyek saját kutatásaik során is előordulhatnak. Excel, Word, Latex, Forms, Power Point
Még korábbi műhelyórák
2021/22/II. Kaposi Ambrus: Modern elméletek az informatikában A téma a lambda kalkulus volt, és ezt gyakorlatias módon, az Agda programozási nyelven keresztül vezette be.
Dr. Kozsik Tamás: Programozási nyelvek kutatószeminárium Célja alapvetően az, hogy a felsőbbéves collegisták bemutassák egymásnak a saját kutatási témáikat egy-egy prezentáció formájában
Szente Péter, Tompos Anna: Programozási alapismeretek mindenkinek Az alapvető cél a félévben az volt, hogy a már programozási ismeretekkel rendelkezők megtanuljanak tájékozódni dokumentációkban és könyvtárakban. Ehhez Java nyelven készítettünk grafikus felületű alkalmazásokat, mely során a hallgatók megismerhették a képkezelés és animáció alapjait is.
2021/22/I. Katkó Dominik, Luksa Norbert: Nyílt forráskódú szoftverek fejlesztése haladóknak A kurzus során a hallgatók egy demó projekten keresztül ismerték meg a nyílt forráskódú szoftverek fejlesztésénél használt technológiákat. Ez magába foglalta a modern verziókövető rendszerek (például git) működését és a Collegium informatikai rendszerének is alapot adó Laravel keretrendszert.
Dr. Kozsik Tamás: Programozási nyelvek kutatószeminárium Célja alapvetően az, hogy a felsőbbéves collegisták bemutassák egymásnak a saját kutatási témáikat egy-egy prezentáció formájában
A műhely tagjai: Programozási alapismeretek mindenkinek Az alapvető cél, hogy informatikai eszközöket adjunk olyan problémák megoldására, amelyek saját kutatásaik során is előfordulhatnak. A kurzus elején a Python programozási nyelv elemeit és alapvető programozási paradigmákat ismertek meg. A kurzus második felében nagyobb méretű adathalmazok tárolásán, feldolgozásán és megjelenítésén volt a hangsúly.
2020/21/II. Luksa Norbert: Modern elméletek az informatikában II. Az előadásokon a következő témakörökről volt szó: Formális típusrendszerek. Elsőrendű típusos λ-kalkulus. Az altípus bevezetése. A Curry-típusrendszer. Másodrendű polimorfikus típusos λ-kalkulus. A rekurzív típus. A függő típusok. Magasabb rendű típusrendszerek. Az Fω-típusrendszer és a λ-kocka. Típus Az intuicionista logika és a típuselmélet. A Curry-Howard megfeleltetés.
Dr. Kozsik Tamás: Programozási nyelvek kutatószeminárium Célja alapvetően az, hogy a felsőbbéves collegisták bemutassák egymásnak a saját kutatási témáikat egy-egy prezentáció formájában
Dr. Zimborás Zoltán: Kvantumszámítás-technika A kvantuminformatika matematikai alapjaival (komplex lineáris algebra, unitér mátrixok, tenzorszorzás), klasszikus és kvantumos véletlen folyamatokkal, a mérés fogalmával, a Stern-Gerlach kísérlettel, Boole-kapukkal és kvantumkapukkal ismerkedtek meg.

Jelentősebb eredmények

Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíj

Tanév Nevek
2023/24 Csertán András, Csimma Viktor, Horcsin Bálint, Szente Péter, Szilveszter Máté
2022/23 Csertán András, Horcsin Bálint, Szente Péter
2021/22 Varga Balázs, Csertán András, Katkó Dominik, Noszály Áron
2020/21 Nagy Gergely, Poór Boldizsár, Varga Balázs

Új Nemzeti Kiválóság Program

Év Név
2023. Bagladi Milán Zsolt: Mesterséges Intelligencia felhasználása emberi karjelzések értelmezésében
2023. Biborka Ágnes: Programhibák keresése és javítása nagy nyelvi mondellekkel
2023. Horcsin Bálint: Általános módszer kidolgozása elavult szerveroldali alkalmazások biztonságosabbá és megbízhatóbbá tételére futó virtuális gépek klónozása segítségével
2023. Szalay Gergő: Kódvisszafejtés gépi tanulással
2023. Szente Péter: NURBS felületek hatékony megjelenítése távolságmezőkkel
2022. Csimma Viktor: Matematikai bizonyítások Agdában
2022. Horcsin Bálint: Adatbáziskezelésfeladatok megoldásának automatikus értékelése virtualizáció segítségével
2022. Szabó Barbara Noémi: Mozgás előrejelzése szenzorfúzió segítségével
2022. Szente Péter: Parametrikus felületek távolságmezőjének generálása és megjelenítése
2021. Csimma Viktor: Gráfelméleti és optimalizációs problémák
2021. Horcsin Bálint: Gráfalgoritmusok
2020. Noszály Áron: Haladó algoritmusok
2020. Szabó Barbara Noémi: Autonóm rendszerek tesztelése
2020. Szente Péter: Momentum-alapú hatékony algoritmusok a képfeldolgozásban

Egyéb eredmények

Név Elismerés
Nagy Gergely Gábor Dénes Országos Tudományos Diákköri Ösztöndíj

Konferenciarészvételek

Konferencia Név
35. OTDK Nagy Gergely, Robusztus kvaternió Zernike,
Momentumok és alkalmazásuk színes képek elemzésére és felismerésére,
témavezető: Dr. Németh Zsolt,
első díj
35. OTDK Nagy Gergely, Mészáros Áron Attila,
GreenErl - Erlang programok energiafogyasztásának mérése és energiatudatos refaktorálások,
témavezetők: Dr. Bozó István, Dr. Tóth Melinda,
harmadik díj
35. OTDK Luksa Norbert,
Az egyszerű típuselmélet algebrai reprezentációi,
témavezető: Dr. Kaposi Ambrus,
harmadik díj
35. OTDK Komáromi Mátyás,
Kódmegértés támogatása szoftverfüggőségek vizualizációjával,
témavezetők: Dr. Bozó István, Dr. Tóth Melinda,
harmadik díj
35. OTDK Poór Boldizsár,
Refaktorálások tiszta funkcionális kódért,
témavezetők: Dr. Bozó István, Dr. Tóth Melinda,
különdíj
35. OTDK Varga Balázs,
Konkurens Erlang programok elosztottá alakítása,
témavezetők: Dr. Bozó István, Dr. Tóth Melinda,
különdíj

A műhelytagok néhány megjelent publikációi

László NIKHÁZY, Áron NOSZÁLY, Bence DEÁK
Why You Should Know and Not Only Use Sorting Algorithms: Some Beautiful Problems
Olympiads in Informatics, 15, (2021) 53–74

B. Varga, M. Balassi, A. Kiss
Towards autoscaling of Apache Flink jobs
Acta Universitatis Sapientiae, Informatica, 13, 1 (2021) 39−59